EKO – ŻYCIE – budowanie świadomości ekologicznej – warsztaty edukacyjne

22 i 23 września 2015 roku w Urzędzie Gminy Garwolin odbyły się warsztaty edukacyjne „EKO-życie – budowanie świadomości ekologicznej” dla nauczycieli ze szkół z całego powiatu garwolińskiego. Gmina Garwolin uzyskała na ten cel dotację w wysokości 43 644,83 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

warsztaty_eko_życie_wrzesień_2015_garwolin

 

warsztaty_eko_życie_garwolin_wrzesień_2015_laboratoria_przyrodnicze_pasco

images-stories-2015-eko-t-480x360[1]

Zajęcia prowadzono w sposób bardzo przystępny, uczestnicy uczyli się poprzez zabawę.

images-stories-2015-eko-j-480x360[1]Rozpoczęto od zaprezentowania tabletów i zestawu czujników, m.in.: dwutlenku węgla, pH, natężenia. Podkreślono, iż narzędzie jest wyposażone we wzmocnioną i wodoodporną obudowę, która zwiększa wytrzymałość tabletu, co jest szczególnie przydatne w warunkach lekcyjnych/szkolnych. Oprogramowanie można zainstalować na komputerze nauczyciela, który dzięki temu jest w stanie kontrolować postępy pracy poszczególnych uczniów. Więcej o tym można przeczytać na portalu o laboratoriach przyrodniczych.

Jednym z bardziej interesujących elementów oprogramowania jest „LAB CAMERA” z sześcioma modułami:

– kamerą poklatkową rejestrującą klatka po klatce długo zachodzące procesy. Można stworzyć film o dowolnej długości obrazujący proces np. kiełkowania i wzrastania roślin, spalania, topnienia, krystalizacji.

– kinematyka – badanie wahadła, podczas którego można stworzyć wykres poruszania się, a nawet czasu między wahnięciami.

– wykrywanie ruchu – można stworzyć film odtwarzający np. obserwację zwierząt.

– mikroskop.

– uniwersalny rejestrator wagi, temperatury, który łączy się z poszczególnymi urządzeniami i tworzy wykresy z uzyskanych danych.

– wykrywacz ścieżek – przydatny przy obserwacji np. owadów, pojazdów, osób.

Tablet wyposażony jest w czujnik przyspieszenia – akcelerometr; wbudowany mikrofon mierzący natężenie dźwięku w decybelach, ciśnienie akustyczne; dodatkowy czujnik dźwięku; czujnik – sondę pomiaru temperatury; interfejs, do którego można podłączyć poszczególne czujniki: stężenia CO², dźwięku, ciśnienia.

Urządzenia urozmaicą lekcje przyrody, fizyki, chemii. Pozwolą uczniom na przeprowadzenie eksperymentów zachęcających do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali certyfikaty (wg projektu Jolanty Kujdy) poświadczające zdobyte umiejętności.

Więcej o garwolińskich warsztatach czytaj na portalu gminy Garwolin.

O dydaktycznych zestawach do nauki przedmiotów ścisłych przeczytasz na portalu Pasco.

 

 

Źródło tekstu: portal gminy Garwolin

(Visited 2 times, 1 visits today)