4 sposoby na długowieczność

Najstarsza Polka 110-letnia lublinianka Jadwiga Szubartowicz zdradza w “Gościu Niedzielnym” swój patent na długowieczność: szukanie dobra i piękna w ludziach, nieprzywiązywanie wagi do pieniędzy oraz ciągły rozwój intelektualny. Mądrość pani Jadwigi przynajmniej w ostatnim punkcie potwierdza nauka.

Profesor Jerzy Vetulani, profesor nauk przyrodniczych, w wywiadzie dla “Na pamięć” (26.07.2014 roku), dodatku do “Gazety Wyborczej” wyłożył dowiedzione naukowo sposoby na długowieczność sprawności mózgu. Oto i one:

1. Głoduj

głód

Pierwszy sposób nie jest zbyt miły, natomiast bardzo skuteczny. Naukowcy, którzy swego czasu badali polskich stulatków, odkryli, że zdecydowana większość z nich ma za sobą epizod głodu. Brak pożywienia aktywuje tak zwany gen długowieczności SIR2 produkujący sirtuinę, białko ważne dla podziału komórkowego. Nieprawidłowości w podziale komórkowym leżą u podstaw starzenia.

2. Pij czerwone wino

czerwone wino

Gen długowieczności aktywuje też czerwone wino, więc jeśli brakuje ci samodyscypliny do głodowania, pij lampkę czerwonego wina dziennie. Poza tym baterią dla mózgu są kwasy omega 3 (ryby morskie) oraz przeciwutleniacze (znów czerwone wino, ale także warzywa i owoce).

3. Uprawiaj sport

sport

Nawet 30 minut niezbyt intensywnej aktywności fizycznej dziennie uruchamia uwalnianie czynnika wzrostu nerwów BDNE. Chroni on neurony przed obumieraniem, przyspiesza tworzenie nowych. Pamiętaj, by aktywność fizyczna była regularna.

4. Ćwicz mózg

scrabble

Tak jak mięśnie potrzebują ruchu do rozwoju, tak mózg łaknie nowych zadań, więc rozwiązuj krzyżówki, szarady, ucz się języków obcych, zapisz się do kursy, do nowej szkoły.

 

Trzymając się tych zasad pomożesz sobie nie tylko w zachowaniu sprawności mózgu, ale po prostu lepiej fizycznie i psychicznie się poczujesz. Zwróć przy tym uwagę, że odwrotny tryb życia do przedstawionego przyczyni się do obniżenia sprawności mózgu. Bezruch umysłowy, fizyczny, nadmiar alkoholu i papierosów prowadzi do zgnuśnienia twoich neuronów.

 

 

Źródło:

Artykuł o Jadwidze Szubartowicz (kliknij)

Jak żyć długo i szczęśliwie, rozmowa z profesorem Jerzym Vetulanim, neurologiem i biochemikiem z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, “Na pamięć”, dodatek do “Gazety Wyborczej” (26.07.2015).

(Visited 4 times, 1 visits today)